niedziela, 19 kwietnia 2020

GRAND PRIX - Jeźdźcy sprzed lat (5)

Piąta część “GRAND PRIX - Jeźdźcy sprzed lat” to czas na pierwszego Polaka w tym cyklu. Daliśmy Wam - naszym obserwatorom na Instagramie -  podczas głosowania w Instastory wybrać spośród 8 kandydatów - Polaków tego jednego, którego osiągnięcia w Grand Prix chcieliście sobie przypomnieć, chcieliście abyśmy opisali karierę tego zawodnika w cyklu o Indywidualne Mistrzostwo Świata.

Sławomir Drabik to niewątpliwie jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich zawodników w latach dziewięćdziesiątych. Wychowanek częstochowskiego Włókniarza to dwukrotny Indywidualny Mistrz Polski, zdobywca Złotego Kasku, ale myśląc Drabik przypominają się nie tylko sukcesy popularnego Slammera, ale także jego niesamowite wywiady. To zawodnik lubiany już za sam sposób bycia.

Drabik swoją przygodę z Indywidualnymi Mistrzostwami Świata rozpoczął w roku 1992 we Wrocławiu. Tam jako zawodnik z dziką kartą przyznaną przez organizatorów zgromadził 6 punktów i został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Warto przypomnieć, że był jedynym reprezentantem Polski w tym Finale Światowym. Finał Mistrzostwa Świata był wtedy turniejem jednodiowym. Mistrzem Świata został Gary Havelock.

Kolejną i zarazem ostatnią przygodą Sławomira Drabika z zawodami o najważniejszy indywidualny laur na świecie to cykl Grand Prix 1997. Slammer dostał się do cyklu poprzez udział w Finale Kontynentalnym, w którym zajął drugie miejsce. W cyklu reprezentował Polskę razem z Tomaszem Gollobem oraz Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów z roku 1996 Piotrem Protasiewiczem. Drabik w klasyfikacji generalnej zajął 11 miejsce zdobywając w 6 rundach 38 punktów. Wydaje się, że mogło być lepiej, ale lepsze turnieje przeplatał gorszymi. Zaliczył świetny początek. W Pradze Drabik zajął 4 miejsce, najwyższe w karierze. Zawody wygrał Greg Hancock. Później było już niestety gorzej. Przebłysk formy nastąpił jeszcze w Polsce gdzie na torze we Wrocławiu wystąpił w finale B i z 11 punktami zajął 8 miejsce. W sześciu turniejach Drabik raz wystąpił w finale A, raz w finale B, raz w finale C (Landshut) i aż trzykrotnie w finale D (Linköping, Bradford, Vojens).