niedziela, 3 listopada 2019

Był taki turniej (2)

Turniej pożegnalny dla kończącego karierę żużlowca to koniec pewnej drogi, drogi, którą przez długi okres swojego życia się podążało. Coś się kończy, coś się zaczyna, coś w życiu trzeba przerwać żeby móc poświęcić się czemuś innemu. Ivan Mauger -  bo o pożegnaniu z torem tego Największego z Wielkich chciałbym napisać kilka słów. Mało kto wie, młodsi kibice na pewno niewiele, niektórzy starsi kibice o wiele więcej, że dwa turnieje pożegnalne wielkiego Nowozelandczyka odbyły się w Polsce, a dokładniej w Lesznie i Gnieźnie. W moim cyklu “Był taki turniej” chciałbym krótko opisać zawody, które odbyły się 24 sierpnia 1985 roku na torze Startu Gniezno pod nazwą: JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY MITYNG Z OKAZJI XXX-LECIA STARTÓW IVANA MAUGERA.

Zawody zgromadziły na trybunach ogromną rzeszę fanów. Niestety już w pierwszym wyścigu największa gwiazda turnieju 6-krotny Mistrz Świata Ivan Mauger uległ wypadkowi, został przewieziony do szpitala tym samym kończąc występ przed gnieźnieńską publicznością. Zawody z kompletem punktów wygrał Preben Eriksen. Duńczyk zastąpił awizowanego wcześniej swojego rodaka Johna Eskildsena. Drugie miejsce zajął Roman Jankowski. Polak zdobył 13 punktów, dokładnie tyle samo co trzeci Mitch Shirra z Nowej Zelandii. Warto dodać, że na koniec zawodów odbył się bieg, w których startowało 6 najlepszych zawodników zawodów; oprócz opisanych powyżej byli to: Duńczyk Peter Glanz, Amerykanin Bobby Schwartz oraz Polak Wojciech Żabiałowicz, w którym zwyciężył Jankowski przywożąc za plecami niepokonanego dotąd Eriksena.